Kriptovaluta bányászat kezdőknek
Lehet, hogy hallottad a bányászat/kriptobányászat kifejezést a Bitcoin vagy általában a kriptovaluta vonatkozásában – de nem teljesen nyilvánvaló, hogy mit jelent ebben az összefüggésben. Ezért raktuk össze a Kriptovaluta bányászat kezdőknek cikkünket.
A bányászat a kriptovilágban a blokklánc-adatok kordában tartásának folyamata. Kemény munkával jár (számítógépek végzik), és az erőforrások lassú felhalmozódását eredményezi – akárcsak az ásványi anyagok bányászata. Bárki bányász lehet, de a bányászat nem mindenkinek való. A bitcoin bányászat több mint 70% -a Kínában történik, ahol az olcsó elektromosság rendkívül nyereségessé teszi a bányászati számítógépek üzemeltetését.
Bányász legyek? Vagy van egy jobb módszer arra, hogy pénzt nyerjünk a bányászatból?
Kriptovaluta bányászat kezdőknek
Miért bányásznak kriptovalutát? Mielőtt belevetnénk magunkat a bányászat működésébe, tegyünk tisztába néhány kripto alapfogalmat.
Az első fontos szem előtt tartani, hogy a kriptovaluta tranzakciókat blokkláncon rögzítik. A blokklánc egy közösség által megosztott és fenntartott adatbázis, szemben a központosított entitással, vagy nevezhetjük rendszernek is.
- Blockchain. Áttekintés a különféle technológiákra, amelyek biztonsági szempontból elosztják az irányítást az egyes szereplők nagy hálózatán.
- Decentralizált. Bármi, amit nem egyetlen központi egység vagy csoport irányít.
A bányászat az új tranzakciók blokkláncon történő érvényesítésének és rögzítésének a folyamata.
Mi az ösztönző a kriptovaluta bányászatban?
A hálózaton keresztül érkező összes új tranzakció ellenőrzése és rögzítése nem könnyű feladat. Az olyan vállalatok alapvető felelőssége, mint a Bank of America és a Venmo – tehát a véletlenszerű emberek meggyőzése az együttműködésre és a hatékony munkavégzésre gondosan megtervezett ösztönző lesz.
Minden sikeres decentralizált rendszer szabályait úgy kell megalkotni, hogy az egész világon a véletlenszerű emberek érdeke legyen annak fenntartása. Satoshi Nakamoto arra ösztönözte az embereket, hogy tartsák fenn a Bitcoin blokkláncát azáltal, hogy jutalmazta őket újonnan vert Bitcoinokkal. Ez állandó és átlátható inflációs stratégiát hozott létre, amely bizalmat adott a bányászoknak abban, hogy munkájukat olyan valutával jutalmazzák, amelynél érdemes megkapaszkodni.
Kik a bányászok és hogyan „bányásszák” a kriptovalutát?
A bányászok azok az emberek, akik jelentős számítási erőt (gyakran a dedikált bányászati számítógépek teljes hálózatát) fordítanak a titkosítási feladványok megoldására annak érdekében, hogy új blokkokat adhassanak a blokklánchoz. De mi a fene egy blokk?
Bányászat: Avagy a Blockchain építése
A blokklánc „blokk” egy olyan adatrész, amely 2 dolgot tartalmaz:
- Néhány releváns adat, amelyet fel kell venni az adatbázisba. (Például az összes bitcoin tranzakció, amely az elmúlt 10 percben történt.)
- A lánc előtti blokk azonosítója.
Azzal, hogy az előtte lévő blokk azonosítóját belefoglaljuk, minden blokkot az előtte lévő blokkhoz „láncolunk” – egészen az elejéig. Új blokk hozzáadásához a blokklánchoz számítási rejtvényt kell megoldani a blokk adatainak titkosításához. A bányászat ennek a rejtvénynek a megoldása.
Az első bányász, aki titkosítja a blokkot, így biztonságosan megoszthatja az internetet, Bitcoin-ot kap munkájáért(már amennyiben Bitcoint bányászik). A győztes megosztja eredményeit az összes többi bányásszal, akik ellenőrzik, hogy a titkosítás biztonságos és a munka kész. Ezt hívják “proof of work”-nek, vagy a „munka igazolásának”. Miután a többi bányász ellenőrizte, a győztes biztonságosan hozzáadja az új blokkot a meglévő lánchoz.
A felezés
Sokan hallottak a Bitcoin „felezéséről”. A Bitcoin olyan funkcióval valósult meg, amely 210 000 blokkonként felére osztja a bányász jutalmát. Amikor a Bitcoin 2009-ben létrejött, a jutalom minden blokkért elképesztő 50 Bitcoin volt. A Bitcoin azóta összesen háromszor megfeleződött, így a jelenlegi jutalom 2020 májusától 6,25 BTC maradt.
Amint az utolsó Bitcoinot kitermelik (2140 körül), a bányászok megkezdik a kis tranzakciós díjak felszámítását.
Bányászati medencék
A kriptovaluta bányászat kezdőknek egyik sarokpontja: Sok egyéni bányász nem rendelkezik a szükséges felszereléssel ahhoz, hogy valaha is kibányásszon egy blokkot. Ahhoz, hogy még mindig legyen esélyük némi nyereségre, csatlakoznak a bányászati medencékhez.
A bányászati medencék lehetővé teszik a bányászok számára, hogy egyesítsék (vagy összegyűjtsék) bányászati erejüket, és felosszák a jövedelmet. A medence tagjai a jutalom egy részét kapják, amely megegyezik a medence teljes bányászati teljesítményéhez való hozzájárulásukkal. A bányász medencék ellentmondásosak a kriptovaluta közösségben, mivel inkább decentralizálás helyett inkább a hatalmat központosítják.
A legjobb bányászati medencék kezdőknek:
- slushpool.com
- ethermine.org
- www.poolin.com
- eth.nanopool.org
- www.nicehash.com
- www.poolwatch.io
- 2miners.com
- miningpoolhub.com
De mielőtt még belevetnéd magad a bányászatba, olvasd végig a cikket.
Hidd el, hasznodra lesz.
Bányászati számítógépek
Az ösztönzési rendszer szabályai előírják, hogy a leggyorsabb számítógéppel rendelkezők keresik a legtöbb pénzt. Ez megkezdte a számítási fegyverkezési versenyt az egész világon.
A legtöbb számítógép képes bányászni a Bitcoin-ot, de nem elég hatékony ahhoz, hogy profitálhasson. Vagyis több jutalmat keresni, mint az eléréséhez szükséges villamos energia költsége(!!). Éppen ezért a legolcsóbb villamosenergia-költségű területeken van a legnagyobb a bányászati teljesítmény koncentrációja.
A GPU bányászat
Szinte bármely számítógép képes futtatni a kriptográfiai bányászati algoritmusokat, de egyesek sokkal jobbak, mint mások. A modern számítógép rendelkezik CPU-val (központi processzor) és GPU-val (grafikus processzor). Ha a CPU a számítógép agya, akkor a GPU a bányászathoz használt izom.
A modern GPU-k, mint például a GTX 3080, elég erősek és hatékonyak ahhoz, hogy nyereségessé tegyék a bányászatot – még az Egyesült Államokban is, ahol az áramköltségek jellemzően elég magasak.
Az ASIC számítógépek
Amint a Bitcoin bányászat népszerűsége nőtt, olyan vállalatok jelentek meg, mint a Bitmain és az Antminer. Ezek a cégek olyan speciális számítógépek építésére és értékesítésére, amelyek csak egyetlenegy műveletet tudtak végrehajtani: a bányászatot. Ezek az ASIC (alkalmazás-specifikus integrált áramkör) számítógépek kezdték uralni a hálózati teljesítményt, és az emberek több százat kezdtek gyűjteni, hogy elkezdhessék a bányászati „farmok” kiépítését.
Az ASIC számítógépek annyira specializáltak, hogy gyakran csak egy sajátos kriptovalutát tudnak bányászni. Teljesen más ASIC számítógépre van szüksége a Dash bányászatához, mint a Bitcoin bányászásához. Ez azt is jelenti, hogy egy szoftverfrissítés egy ASIC számítógépet egyik napról a másikra elavulttá teheti.
Akkor most melyik a jobb, az ASIC vagy a GPU bányászat?
Az ASIC számítógépek teljesen haszontalanok, csak a bányászni tudnak, viszont a piacon lévő összes GPU-t elszívják. Az ASIC számítógépekkel történő bányászat nagyobb kockázatot jelent, mint a GPU-k, de sokkal költséghatékonyabb. Ezek az ASIC számítógépek alkotják a legtöbb blokklánc, köztük a Bitcoin bányászati teljesítményének nagy részét.
Bizonyos bányászok és a legnagyobb ASIC művelettel rendelkező bányászati medencék hajlamosak a bányászat központosítására a hálózaton. Emiatt az Ethereum és sok más kriptovaluta úgy lett kialakítva, hogy megakadályozza az ASIC-eket a hálózatuk bányászatában. Ha csak a GPU bányászatot engedélyezi, sokkal drágábbá válik a „hálózat uralma”.
Bányásszak kriptovalutát?
Ha modern GPU-val rendelkező számítógéped van, akkor fontold meg pénzkeresésre való használatát, ha a gépedet nem használod ki. Könnyebb, mint gondolnád! Az ASIC bányászat nem mindenkinek való. Hacsak nem Kínában élsz… az áramellátása valószínűleg túl drága ahhoz, hogy mérlegelni tudd a bányászatot.
De ne veszítsd el a reményt, lehet, hogy van egy másik módja annak, hogy profitálj az újdonsült bányászati tudásodból.
- Proof-of-stake avagy a Tét igazolása. Az Ethereum 2.0 azt ígéri, hogy megszünteti a drága bányászati berendezések szükségességét. Ahelyett, hogy a bányászok versenyeznének az adatok biztonságáért, a bányászok Ether-t fogják megszerezni a tranzakciók egy részének biztosításához.
- Bányászati erő bérlése. A NiceHash az egyik legnagyobb bányászati medence a világon. Szolgáltatást kínálnak a gépek által termelt bányászati energia bérlésére alacsony villamosenergia-költségű országokban. Így bányászhatsz anélkül, hogy valaha is technikussá válnál.
- Fektess be az iparba. Ez opcióvá válhat, ha az olyan vállalatok, mint a NiceHash, a Bitmain vagy az Antminer, valaha is nyilvános kereskedésbe kerülnek.
Ha még nem olvastad a Mi az a kriptovaluta bányászat? című cikkünket, ajánljuk figyelembe, ugyanis rengeteg hasznos háttérinfót szedtünk össze egy nagy cikkbe. Reméljük tetszett a Kriptovaluta bányászat kezdőknek cikkünk és hasznosnak találtad.
EZ IS ÉRDEKELHET MÉG:
- Kriptovaluta árfolyamok
- Mi az a kriptovaluta bányászat és hogyan működik?
- Az 5 legjobb kriptovaluta bányász program
- Kriptovaluta bányászat otthon
- Fontos tudnivalók a kriptovaluta befektetés előtt
- Kriptovaluta vásárlás
- A top6 kriptovaluta pénztárca