Kriptovaluta árfolyamok, infók, bányászat, blog

kriptovaluta befektetés
Blog,  Kriptovaluta befektetés

Kriptovaluta befektetés: Hogyan fektessünk be kriptopénzbe?

Hogyan fektessünk be kriptopénzbe: Kriptovaluta befektetés, tőzsdék, alkalmazások, pénztárcák és még sok más hasznos tudnivaló! A tőzsdéktől kezdve az eszközök biztonságos tárolásáig sok mindent figyelembe kell venni, amikor az új technológiába fektetsz.

 

Kriptovaluta befektetés


Készen állsz arra, hogy elkezdj befektetni a kriptopénzekbe? Kicsivel több mint egy évtizeddel az első kriptopénz, a Bitcoin bevezetése után az új technológia körül kialakult iparág robbanásszerű növekedést mutat. Ma már nem csak kriptovaluták, hanem néhány blokklánc-alapú digitális eszköz, köztük kriptotokenek és NFT-k állnak rendelkezésre.

Többféle módszerrel is elindulhatsz a kripto befektetési utadon. Attól függően, hogy segítséget szeretnél-e a befektetésed kezelésében, vagy az ökoszisztémához szeretnél igazodni és „légyen a saját bankod”, vannak lehetőségek a kezdők számára. Ne feledd, hogy a kriptopénzbe való befektetés még mindig kockázatos. Elveszítheti befektetéseid teljes értékét, ezért győződj meg arról, hogy pénzügyileg stabil helyzetben vagy, magyarul nem a kosztpénzzel kockáztatsz. Illetve szánj időt arra, hogy felmérd kockázati hajlandóságodat, mielőtt pénzt fektetnél a kriptovalutákba.

 

binance futures banner

Hogyan vásárolhatsz kriptovalutát?

Előljáróban az alábbi kiemelt tőzsdén tudsz biztonságosan kriptót vásárolni:

 

#1. Kriptovaluta befektetés: Központosított tőzsdék

Több ezer különböző kriptoeszköz létezik, így a hagyományos pénzügyi alkalmazások, amelyek támogatják a kriptokereskedelmet, nagyon korlátozott választékot kínálnak. A kriptovaluta-vásárlás a kriptopénzek digitális pénztárcáin és a tőzsdei szolgáltatókon keresztül több választékot és funkcionalitást kínál a felhasználóknak. Az, hogy mely tárcák és tőzsdék állnak rendelkezésre, attól függ, hogy a világ mely részén élünk, de a legtöbb helyen vannak biztonságos és kiforrott lehetőségek. Az alább említett szolgáltatókat jellemzően központosított tőzsdéknek nevezik, mivel egyetlen vállalat irányítja őket.

A központosított tőzsdei szolgáltatók bizonyos védelmet nyújtanak, amelyet egyes befektetők üdvözölhetnek, beleértve a kiberbiztonság megsértése esetén kötendő biztosítást, a szabályozási egyértelműséget, mivel engedélyezett vállalkozásokról van szó, és segítséget nyújtanak az eszközök védelmében. A centralizált tőzsdék jellemzően intuitívabb felhasználói felületeket kínálnak, így az új kriptopénz-befektetők számára könnyebben elérhetőek. A központosított tőzsdék azonban egy központi hatóságra vagy közvetítőre támaszkodnak a mi és az eszközeink között. Ez azt jelenti, hogy eszközeidet befagyaszthatják vagy más módon korlátozhatja a tőzsde abban, hogy részt vegyenek bizonyos akciókban vagy kereskedési típusokban.

A központosított tőzsdéknek be kell tartaniuk az „Ismerd meg az ügyfeled” vagy KYC szabályozást is

Így személyazonosító adatokat kell gyűjteniük és ellenőrizniük, ami kevésbé teszi őket ideálisabbá a magánéletüket megőrizni kívánó egyének számára. A Coinbase a legnagyobb kriptotőzsde az Egyesült Államokban a kereskedési volumen alapján, és egyben az egyik legrégebben működő tőzsdei vállalkozás. A tőzsdét 2012 júniusában alapították, és 2021 áprilisában közel 100 milliárd dolláros értékeléssel a NASDAQ tőzsdére lépett. 50 különböző kriptovaluta és kriptotoken vásárlását, eladását és kereskedését kínálja. További amerikai székhelyű tőzsdék közé tartozik a Gemini és a Kraken. Mindezek a tőzsdék lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kriptóikat a platformokról harmadik fél pénztárcáiba küldjék, és lehetővé teszik a tétgyűjtést is, hogy kamatot keressenek.

A Binance egy másik népszerű kriptotőzsde, bár az EU-ban tökéletesen, de nem mindenhol működik az Egyesült Államokban, a New York-iak például nem tudják használni a tőzsdét. A Kajmán-szigeteki székhelyű kriptotőzsde rendelkezik a legnagyobb választékkal. A tőzsde 500 érmét és tokent támogat, köztük kettőt saját maga hozott létre. A Binance a szabályozók tűz alá vették a laza pénzmosás elleni ellenőrzések és egyéb fogyasztóvédelmi intézkedések miatt, de a kereskedési volumen tekintetében még mindig a világ legnagyobb tőzsdéje.

 

#2. Kriptovaluta befektetés: Decentralizált tőzsdék

Egyes befektetők inkább olyan tőzsdéket használnak, amelyek jobban igazodnak a kriptoipar decentralizált ethoszához. A decentralizált tőzsdéket, vagy DEX-eket nem egyetlen személy, vállalat vagy szervezet működteti és irányítja, hanem a rá épülő kód lehetővé teszi a peer-to-peer kriptotranzakciókat közvetítők nélkül. A népszerű DEX lehetőségek közé tartozik a Uniswap, a SushiSwap, a dYdX és az 1inch.

A DEX használatának vannak előnyei és hátrányai

Mivel a felhasználói eszközök kezelésében nem egyetlen szervezet vesz részt, a decentralizált tőzsdék nem jelentenek a hackereknek nagy mézesmadzagot a felhasználói pénzekből. Ennek ellenére a hackerek kihasználhatják és ki is használták a tőzsde kódjában lévő hibákat, hogy pénzt szívjanak ki a protokollokból. Mivel jellemzően nincs olyan szigorú belépési folyamat, amely személyes adatokat gyűjt az ügyfelekről, nem sok jogorvoslati lehetőségük van azoknak a felhasználóknak, akik pénzt veszítenek ezeken a tőzsdéken. A DEX-ek pedig általában összetettebb felhasználói felületekkel rendelkeznek, amelyek nem mindig intuitívak a hagyományos és egyszerű pénzügyi alkalmazásokhoz szokott felhasználók számára.

 

#3. Kriptovaluta befektetés: Hagyományos pénzügyi alkalmazások

A kriptovaluta vásárlásának talán legegyszerűbb módja a hagyományos pénzügyi szolgáltatók egyikén keresztül történik, amelyek nemrégiben fogadták el a technológiát. A Square Inc. tulajdonában lévő CashApp, egy peer-to-peer fizetési szolgáltatás, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy csak bitcoint vásároljanak. A PayPal négy különböző kriptovaluta megvásárlását teszi lehetővé a felhasználók számára: bitcoin, ethereum, bitcoin cash és litecoin. A PayPal-on kriptovalutát birtokló felhasználók aztán az alkalmazáson keresztül is fizethetnek vele.

A Robinhood, a részvénybefektetésre szolgáló mobilalkalmazás hét kriptovalutát támogat a felhasználók általi vásárlásra, köztük a népszerű Dogecoin mém kriptovalutát. A személyes pénzügyi szolgáltató, a SoFi pedig szintén lehetővé teszi 21 különböző érme és kriptotoken kriptovásárlását az alkalmazásán keresztül. Ezek a termékek jól beváltak a piacon, és az új befektetők számára könnyebbséget jelenthetnek a sima felhasználói felületek. Vannak azonban bizonyos korlátaik, amelyek a kriptovaluták hasznosítását más szempontból is nehézkessé teszik.

A PayPal például jelenleg nem teszi lehetővé a felhasználók számára, hogy az általuk vásárolt kriptopénzeket más kriptotárcákba küldjék, bár a vállalat közölte, hogy ez a funkció hamarosan megjelenik. A Robinhood is fejleszti saját tárcáját. A SoFi-n a kriptotokeneket, amelyeket jellemzően fedezetként – úgynevezett tétként – lehet feltenni, hogy passzív jövedelemre tegyenek szert, nem lehet ilyen módon felhasználni. A kriptók hagyományos pénzügyi alkalmazáson keresztül történő megvásárlásának fő haszna az, hogy amerikai dollárban lehet kereskedni és/vagy profitot termelni a befektetéssel.

 

Milyen kriptovalutákba érdemes befektetni?

A kriptovaluta befektetés személyes dolog, amely a technológia iránti érdeklődésen és kockázati hajlandóságodon alapul. Mivel a technológia annyira új, nincs egyetlen csodafegyver ezeknek a befektetéseknek az értékelésére, de több módszer is létezik annak elemzésére, hogy egy projektnek van-e lába vagy sem, beleértve a projekt mögött álló csapat vizsgálatát és a protokollon dolgozó fejlesztői közösség vizsgálatát.

A legrégebben létező és legbiztonságosabb kriptopénz a Bitcoin. A Bitcoin volt az, amivel az egész elkezdődött, és minden más érme közül a legmagasabb piaci kapitalizációval rendelkezik, 2021. október közepén, több mint 1 billió dollárral. A projektnek egészséges fejlesztői ökoszisztémája van, amely folyamatosan dolgozik a kód frissítésén, és számos mérőszám alapján a legtöbb felhasználóval rendelkezik.

A legtöbb kriptovaluta és kriptotoken jelentős áringadozást mutat, ezért sok kisbefektető számára kockázatos választásnak számít. Az Ethereum egy másik jó választás a befektetők számára. Az Ethereum megújította a Bitcoint az úgynevezett intelligens szerződések bevezetésével, amelyek összetettebb tokeneket és tranzakciókat tesznek lehetővé. Bár az Ethereum blokklánc 2015. július végi indulása óta jelentős skálázhatósági problémákkal küzd, mégis ez a legaktívabban használt blokklánc.

Számos innováció, köztük a kripto pénzgyűjtési mechanizmus, az ICO-k (initial coin offerings), az NFT-k és a decentralizált pénzügyek (DeFi) esetében is ez a blokklánc a választás. Az Ethereumnak van a legnagyobb fejlesztői közössége is a kriptopénz-projektek közül. Soha nem kell teljes egységnyi kriptopénzt vásárolni, ugyanis a kriptovaluták nagymértékben oszthatóak. Például egy egész bitcoin helyett vásárolhatsz 10, 100, 10 000 dollárnyi bitcoint.

 

FONTOS!!!


Mit kell tudni, miután kriptovalutát vásároltál

A legfontosabb dolog, amit a kriptovalutában való részvétel során észben kell tartanod, hogy soha ne add ki a privát kulcsodat vagy a tárca megnyitásakor létrehozott helyreállítási kifejezést. A kriptotárcák a digitális eszközeid tárolására szolgálnak, és egyes tárcák lehetővé teszik a kriptók vásárlását, eladását és átutalását is. Ha egy központosított tőzsdén történő kriptopénz vásárlással kezdesz, később úgy dönthetsz, hogy ezt a kriptopénzt egy több funkcióval rendelkező tárcába helyezi át, például Zelcore -ba, vagy MetaMask-ra. Ha például a Coinbase-ről a MetaMask böngésző pénztárcádba ether-t utalsz át, akkor natív módon kapcsolatba léphetsz számos decentralizált alkalmazással avagy dapp-al, például NFT piacterekkel és hozamtermelő DeFi platformokkal, ahol pl kamatot is kereshetsz a kriptódon.

A privát kulcs az az alfanumerikus karakterlánc, amely biztosítja a kriptódat és bizonyítja a tulajdonjogodat. A helyreállítási kifejezés a privát kulcs ember által olvasható változata, azaz egy 12-24 szavas, meghatározott sorrendben álló szólista, amely segíthet a felhasználóknak visszaszerezni kriptójuk felügyeletét, ha elfelejtik a tárca jelszavát vagy elromlik a számítógépük.

Vigyázz!!

Egyetlen pénztárca-szolgáltató, tőzsde vagy cég sem fogja soha kérni, hogy oszd meg ezeket a dolgokat. Ha olyan e-mailt kapsz, amely úgy néz ki, mintha egy hiteles szolgáltatótól érkezne, de arra kér, hogy add meg a privát kulcsod, az biztosan átverés. A kriptopénzügyek tele vannak ilyen típusú csalásokkal, amelyeket adathalász-támadásnak neveznek, mivel a felhasználóknak nincs jogorvoslati lehetőségük, ha lopás történik.

Fontos, hogy ne veszítsd el a helyreállítási szavidat. A jelszókezelők, például az 1Password és a LastPass jó megoldásokat kínálnak a jelszavak és a helyreállítási mondatok tárolására és kezelésére. Ezek a szolgáltatások egyedi és összetett jelszavakat is kínálnak, hogy megvédjék a kriptovalutákat.

Egy másik biztonsági intézkedés, amit érdemes megtenni, a kétfaktoros hitelesítés beállítása a kriptotárcákon és alkalmazásokon belül. A kétfaktoros hitelesítés vagy 2FA a bejelentkezésekhez egy újabb biztonsági réteget ad. A kétfaktoros hitelesítési megoldások lehetnek SMS-alapúak, amelyek SMS-ben küldenek neked egy egyszeri jelszót, vagy egy adott hitelesítési alkalmazásban, például a Google Authenticatorban vagy az Authy-ban generált egyszeri jelszót. Az utóbbi megoldások biztonságosabbak, mint az SMS-alapú módszerek, mivel az SMS-alapú 2FA-t a hackerek felhasználhatják egy SIM-csere-támadás során.

Külön, ha nagy mennyiségű kriptót vásároltál, amelyet hosszú távon tervezel tartani, a hardvertárcák, mint például a Ledger és a Trezor, az egyik legbiztonságosabb tárolási megoldást kínálják. Ezek a kifejezetten erre a célra készült eszközök offline maradnak, csökkentve a hackerek támadási vektorát.

 

FONTOS KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

 

kriptovaluta vásárlás binance
Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works