Kriptovaluta árfolyamok, infók, bányászat, blog

Mi a DeFi? A DeFi jelentése pontosan
A DeFi jelentése pontosan,  Blog

Mi a DeFi? A DeFi jelentése pontosan

A DeFi , teljes nevén Decentralized Finance (magyarul: decentralizált pénzügyek) rövidítése, amely az Ethereum és a blokklánc alkalmazások gyűjtőfogalma, amelyek célja a pénzügyi közvetítők kizárása.

A DeFi a blokkláncból, a bitcoin digitális valuta mögött álló technológiából merít ihletet, amely lehetővé teszi, hogy több entitás birtokolja a tranzakciók történetének másolatát. Vagyis azt nem egyetlen, központi forrás ellenőrzi. Ez azért fontos, mert a központosított rendszerek és az emberi „kapuőrök” korlátozhatják a tranzakciók sebességét és kifinomultságát, miközben a felhasználóknak kevesebb közvetlen ellenőrzést biztosítanak a pénzük felett. A DeFi különlegessége, hogy a blokklánc használatát az egyszerű értékátvitelről az összetettebb pénzügyi felhasználási esetekre is kiterjeszti.

A Bitcoin és sok más digitális natív eszköz abban különbözik a hagyományos digitális fizetési módszerektől, például a Visa és a PayPal által működtetettektől, hogy minden közvetítőt eltávolítanak a tranzakciókból. Amikor hitelkártyával fizetsz egy kávéért egy kávézóban, egy pénzintézet áll közted és az üzlet között, amely ellenőrzi a tranzakciót, megtartva a hatalmat, hogy leállítsa vagy szüneteltesse azt és rögzítse azt a magánkönyvében. A bitcoinnal ezek az intézmények kikerülnek a képből.

A közvetlen vásárlás nem az egyetlen tranzakció- vagy szerződéstípus, amelyet a nagyvállalatok felügyelnek; az olyan pénzügyi alkalmazások, mint a hitelek, a biztosítások, a crowdfunding, a származékos ügyletek, a fogadások és még sok más is az ő ellenőrzésük alatt áll. A közvetítők kizárása mindenféle tranzakcióból a DeFi egyik legfőbb előnye. Mielőtt általánosan decentralizált finanszírozásként ismerték volna, a DeFi ötletét gyakran „nyílt finanszírozásnak” nevezték.

 

binance futures banner

Ethereum alkalmazások

A legtöbb, magát „DeFi”-nek nevező alkalmazás a világ második legnagyobb kriptopénz platformjára, az Ethereumra épül. Abban különbözik a Bitcoin platformtól, hogy könnyebben használható az egyszerű tranzakciókon túl más típusú decentralizált alkalmazások építésére is. Ezeket az összetettebb pénzügyi felhasználási eseteket még az Ethereum megalkotója, Vitalik Buterin is kiemelte 2013-ban az Ethereum eredeti fehér könyvében.

Ez azért van, mert az Ethereum platformja az okos szerződések – amelyek bizonyos feltételek teljesülése esetén automatikusan végrehajtják a tranzakciókat – sokkal nagyobb rugalmasságot kínál. Az Ethereum programozási nyelveket, például a Solidity-t, kifejezetten az ilyen okos szerződések létrehozására és telepítésére tervezték.

Az okosszerződésekkel a középpontban DeFi alkalmazások tucatjai működnek az Ethereumon, amelyek közül néhányat az alábbiakban vizsgálunk meg. Az Ethereum 2.0, az Ethereum mögöttes hálózatának közelgő frissítése az Ethereum skálázhatósági problémáinak kiküszöbölésével lendületet adhat ezeknek az alkalmazásoknak.

 

A DeFi alkalmazások legnépszerűbb típusai a következők:

  • Decentralizált tőzsdék (DEX): Az online tőzsdék segítenek a felhasználóknak valutát cserélni más valutákra, akár amerikai dollárt Bitcoinra, akár étert DAI-ra. A DEX-ek a cserék egyik legdivatosabb típusa, amelyek közvetlenül összekapcsolják a felhasználókat, hogy kriptovalutákkal kereskedhessenek egymással anélkül, hogy közvetítőre bíznák a pénzüket.
  • Stabilcoinok: Olyan kriptopénz, amely egy kriptopénzen kívüli eszközhöz, például dollárhoz vagy euróhoz van kötve, hogy stabilizálja az árfolyamot.
  • Kölcsönzési platformok: Ezek a platformok okosszerződéseket használnak arra, hogy helyettesítsék a közvetítőket, például a bankokat, amelyek a hitelezést közvetítés közben kezelik.
  • „Becsomagolt”, avagy a Wrapped Bitcoinok (WBTC): A bitcoinok Ethereum-hálózatba való küldésének egy módja, így a bitcoin közvetlenül felhasználható az Ethereum DeFi rendszerében. A WBTC-k lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kamatot kapjanak a bitcoinokon, amelyeket a fent leírt decentralizált kölcsönzési platformokon keresztül kölcsönöznek.
  • Előrejelzési piacok: Olyan piacok, ahol jövőbeli események, például választások kimenetelére lehet fogadni. A jóslatpiacok DeFi változatainak célja, hogy ugyanezt a funkcionalitást kínálják, de közvetítők nélkül.

 

Ezen alkalmazások mellett új DeFi koncepciók is megjelentek körülöttük:

  • A hozamtermesztés: A tudatos kereskedők számára, akik hajlandóak kockázatot vállalni, létezik a hozamfarming, ahol a felhasználók különböző DeFi-tokeneket pásztáznak a nagyobb hozamot biztosító lehetőségek után kutatva.
  • Likviditásbányászat: Amikor a DeFi alkalmazások ingyenes tokenekkel csábítják a felhasználókat a platformjukra. Ez volt eddig a hozamfarmolás legdübörgőbb formája.
  • Összeállíthatóság: A DeFi alkalmazások nyílt forráskódúak, ami azt jelenti, hogy a mögöttük lévő kód nyilvános, bárki számára megtekinthető. Mint ilyenek, ezek az alkalmazások felhasználhatók új alkalmazások „összeállítására” a kódból, mint építőelemekből.
  • Pénzes legók: A DeFi-alkalmazások olyanok, mint a legók, a játékkockák, amelyeket a gyerekek összeillesztenek, hogy épületeket, járműveket stb. építsenek belőlük. A DeFi-alkalmazások hasonlóan összeilleszthetők, mint a „pénz legók”, hogy új pénzügyi termékeket építsenek.

 

Hitelezési platformok

A kölcsönzési piacok a DeFi egyik népszerű formája, amely összeköti a kölcsönfelvevőket a kriptovaluták kölcsönadóival. Az egyik népszerű platform, a Compound lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kriptovalutákat kölcsönözzenek vagy saját kölcsönöket kínáljanak. A felhasználók a kamatokból pénzt kereshetnek a pénzük kölcsönadásáért. A Compound algoritmikusan határozza meg a kamatokat, így ha nagyobb a kereslet egy kriptopénz kölcsönzésére, akkor a kamatok is magasabbra kerülnek.

A DeFi hitelezés biztosítékalapú, ami azt jelenti, hogy a kölcsön felvételéhez a felhasználónak biztosítékot kell nyújtania – gyakran étert, az Ethereumot működtető tokent. Ez azt jelenti, hogy a felhasználók nem adják ki a személyazonosságukat vagy a hozzájuk kapcsolódó hitelpontszámukat a hitelfelvételhez, ahogyan a normál, nem DeFi hitelek működnek.

 

Stabilcoinok

A DeFi egy másik formája a stablecoin. A kriptovaluták gyakran élesebb árfolyam-ingadozásokat tapasztalnak, mint a fiatcoinok, ami nem jó tulajdonság azok számára, akik tudni szeretnék, mennyit fog érni a pénzük egy hét múlva. A stabilcoinok a kriptovalutákat nem kriptovalutákhoz, hanem például az amerikai dollárhoz kötik (például a Tether), hogy az árfolyamot kontroll alatt tartsák. Ahogy a neve is mutatja, a stabilcoinok célja az árfolyam „stabilitása”.

 

Előrejelzési piacok

Az Ethereumon élő egyik legrégebbi DeFi alkalmazás az úgynevezett „előrejelzési piac”, ahol a felhasználók fogadnak valamilyen esemény kimenetelére, például „Megnyeri-e Donald Trump a 2020-as elnökválasztást?”. (hát nem nyerte meg… LOL)

A résztvevők célja nyilvánvalóan a pénzkeresés. Bár a predikciós piacok néha jobban meg tudják jósolni az eredményeket, mint a hagyományos módszerek, például a közvélemény-kutatás. Az e tekintetben jó eredményekkel rendelkező központi előrejelző piacok közé tartozik az Intrade és a PredictIt. A DeFi potenciálisan növelheti az érdeklődést a jóslatpiacok iránt, mivel a kormányok hagyományosan rossz szemmel nézik őket és gyakran leállítják, ha központosított módon működtetik őket.

 

Kérdések és válaszok


Hogyan tudok pénzt keresni a DeFi-vel?

Az Ethereum DeFi projektekben lekötött érték robbanásszerűen megnőtt és sok felhasználó állítólag rengeteg pénzt keresett. A fent említett Ethereum-alapú kölcsönző alkalmazások segítségével a felhasználók „passzív jövedelmet” generálhatnak azáltal, hogy kölcsönadják a pénzüket és kamatot termelnek a kölcsönökből. A fentebb leírt hozamfarmolás még nagyobb hozamra ad lehetőséget, de nagyobb kockázattal jár. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a DeFi kölcsönzési aspektusát kihasználva a kriptoeszközökkel a lehető legjobb hozamot generálva dolgoztassák meg őket. Ezek a rendszerek azonban általában összetettek és gyakran nem átláthatóak.

 

Biztonságos a DeFi-be való befektetés?

Nem.. határozottan kockázatos. Sokan úgy vélik, hogy a DeFi a pénzügyek jövője és hogy ha idejekorán befektetünk a technológiába, az hatalmas nyereséget hozhat. Az újonnan érkezőknek azonban nehéz elkülöníteni a jó projekteket a rosszaktól. Márpedig rosszból is volt már bőven. Ahogy a DeFi aktivitása és népszerűsége 2020-ig megnőtt, számos DeFi alkalmazás, például a YAM mémérme, összeomlott és elégett, a piaci kapitalizáció 35 perc alatt 60 millió dollárról 0 dollárra zuhant.

Más DeFi projektek, köztük a Hotdog és a Pizza, ugyanerre a sorsra jutottak és sok befektető rengeteg pénzt veszített. Ráadásul a DeFi hibák sajnos még mindig nagyon gyakoriak. Az intelligens szerződések erősek, de nem lehet megváltoztatni őket, ha a szabályokat egyszer már belesütötték a protokollba, ami gyakran állandóvá teszi a hibákat és így növeli a kockázatot.

 

Mikor lesz a DeFi mainstream?

Bár egyre több embert vonzanak ezek a DeFi alkalmazások, nehéz megmondani, hogy hova fognak eljutni. Ez nagyban függ attól, hogy ki és miért találja őket hasznosnak. Sokan úgy vélik, hogy a különböző DeFi projektek képesek lehetnek a következő Robinhooddá válni, új felhasználók hordáit vonzani azáltal, hogy a pénzügyi alkalmazásokat befogadóbbá és nyitottabbá teszik azok számára, akik hagyományosan nem férnek hozzá az ilyen platformokhoz.

Ez a pénzügyi technológia új, kísérleti jellegű és nem problémamentes, különösen a biztonság és a skálázhatóság tekintetében. A fejlesztők remélik, hogy ezeket a problémákat idővel orvosolni tudják. Az Ethereum 2.0 a skálázhatósági problémákat a shardingnak nevezett koncepcióval kezelheti, amely a mögöttes adatbázis kisebb darabokra való felosztását jelenti, amelyek az egyes felhasználók számára jobban kezelhetőek.

 

Milyen hatással lesz az Ethereum 2.0 a DeFi-re?

Az Ethereum 2.0 nem csodaszer a DeFi minden problémájára, de kezdetnek mindenképpen jó. Más protokollok, például a Raiden és a TrueBit is készülnek az Ethereum skálázhatósági problémáinak további kezelésére. Ha és amikor ezek a megoldások a helyükre kerülnek, az Ethereum DeFi-kísérleteinek még nagyobb esélyük lesz arra, hogy valódi termékekké váljanak és esetleg még a mainstreambe is bekerüljenek.

 

A Bitcoin mint DeFi

Míg az Ethereum a DeFi világának első számú szereplője, a Bitcoin számos támogatója osztja azt a célt, hogy a bonyolultabb pénzügyi tranzakciókból kivágják a közvetítőket. Ennek módját a Bitcoin protokoll segítségével fejlesztették ki. Az olyan cégek, mint a DG Labs és a Suredbits például egy Bitcoin DeFi technológián dolgoznak, amelyet diszkrét naplószerződéseknek (DLC) neveznek.

A DLC módot kínál bonyolultabb pénzügyi szerződések, például származtatott ügyletek végrehajtására a Bitcoin segítségével. A DLC egyik felhasználási esete, hogy csak bizonyos jövőbeli feltételek teljesülése esetén fizetnek ki valakinek bitcoint, mondjuk, ha a Chicago White Sox csapat megnyeri a következő baseballmeccsét, akkor a pénzt a győztesnek folyósítják.

 

Kapcsolódó:

 

kriptovaluta vásárlás binance
Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works