Mi a kriptovaluta?
Hogy mi a kriptovaluta – ebben a cikkben igyekszünk a lehető legközérthetőbben leírni. A kriptopénz egy digitális vagy virtuális pénznem, amelyet kriptográfia biztosít, ami szinte lehetetlenné teszi a hamisítást vagy a kétszeres elköltést. Számos kriptovaluta decentralizált hálózat, amely blokklánc-technológián alapul – elosztott főkönyv, amelyet külön számítógépes hálózat hajt végre. A kriptovaluták meghatározó jellemzője, hogy általában egyetlen központi hatóság sem bocsátja ki őket. Ami elméletileg immunitást jelent a kormány beavatkozása vagy manipulációja ellen.
A kriptovaluták olyan rendszerek, amelyek lehetővé teszik a biztonságos online fizetéseket, amelyek virtuális “tokenek” formájában vannak megadva, amelyeket a rendszeren belüli főkönyvi bejegyzések képviselnek. A “kriptográfia” különféle titkosítási algoritmusokra és kriptográfiai technikákra utal, amelyek ezeket a bejegyzéseket védik, mint például az elliptikus görbe titkosítás, a köz-magán kulcspárok és a kivonatoló funkciók.
A kriptovaluta típusai
Az első blokklánc alapú kriptovaluta a Bitcoin volt, amely továbbra is a legnépszerűbb és legértékesebb. Manapság több ezer alternatív kriptovaluta létezik, különféle funkciókkal és specifikációkkal. Ezek egy része a Bitcoin klónja vagy elágazása, míg mások új pénznemek, amelyeket a semmiből építettek.
A Bitcoin-t 2009-ben egy olyan személy vagy csoport indította el, amelyet a „Satoshi Nakamoto” álnéven ismernek. 2019. novemberében több mint 18 millió bitcoin volt forgalomban, összértéke körülbelül 146 milliárd dollár.
A Bitcoin sikere által létrehozott, egymással versengő kriptovaluták, az úgynevezett „altkoinok” közé tartozik a Litecoin, a Peercoin és a Namecoin, valamint az Ethereum, a Cardano és az EOS. Ma az összes létező kriptovaluta összesített értéke körülbelül 214 milliárd dollár. A Bitcoin jelenleg a teljes érték több mint 68% -át képviseli. Kriptovaluta árfolyamok itt >>
A kriptovalutában manapság használt kriptográfia egy részét eredetileg katonai alkalmazásokhoz fejlesztették ki. Egy ponton a kormány a fegyverekre vonatkozó jogi korlátozásokhoz hasonló ellenőrzéseket akart bevezetni a kriptográfia területén, de a civilek kriptográfia használatának jogát a szólásszabadság alapján biztosították.
Különleges szempontok
A Bitcoin és más kriptovaluták vonzereje és funkcionalitása szempontjából a központi jelentőségű a blockchain technológia, amelyet arra használnak, hogy az összes valaha végrehajtott tranzakció online főkönyvét vezesse. Így biztosítva ennek a főkönyvnek az adatbiztonsági struktúráját, amely meglehetősen biztonságos, megosztott és elfogadott.
Minden generált új blokkot minden csomópontnak ellenőriznie kell, mielőtt megerősítené, ami szinte lehetetlenné teszi a tranzakcióelőzmények hamisítását. Sok szakértő úgy látja, hogy a blokklánc-technológia komoly felhasználási lehetőségekkel rendelkezik. Például az online szavazás és a közösségi finanszírozás, és a nagy pénzintézetek, például a JPMorgan Chase a fizetési folyamat egyszerűsítésével látják a tranzakciós költségek csökkentésének lehetőségét.
Mivel azonban a kriptovaluták virtuálisak és nincsenek központi adatbázisban tárolva, a digitális kriptovaluta-egyenleget ki lehet törölni a merevlemez elvesztésével vagy megsemmisítésével, ha a privát kulcs biztonsági másolata nem létezik. Ugyanakkor nincs olyan központi hatóság, kormány vagy vállalat, amely hozzáférne az Ön pénzeszközeihez vagy személyes adataihoz.
A kriptovaluta előnyei és hátrányai
Előnyök
A kriptovaluták azt ígérik, hogy megkönnyítik a pénzeszközök átutalását közvetlenül két fél között, megbízható harmadik fél, például bank vagy hitelkártya-társaság igénye nélkül. Ezeket a transzfereket ehelyett nyilvános kulcsok és magánkulcsok, valamint az ösztönzési rendszerek különféle formái, például a munka igazolása vagy a tét igazolása révén biztosítják. A modern kriptovaluta rendszerekben a felhasználó „pénztárcájának” vagy fiókjának címének van nyilvános kulcsa. Ezzel szemben a privát kulcsot csak a tulajdonos ismeri, és tranzakciók aláírására használják.
Az átutalások minimális feldolgozási díjakkal teljesülnek, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy elkerüljék a bankok és pénzügyi intézmények által az elektronikus átutalásokért felszámított meredek díjakat.
Hátrányok
A kriptovaluta-tranzakciók félnévtelen jellege alkalmassá teszi őket számos olyan illegális tevékenységre, mint a pénzmosás és az adócsalás. A kriptovaluta szószólói azonban gyakran nagyra értékelik névtelenségüket, a magánélet olyan előnyeire hivatkozva, mint például a visszaélést bejelentők vagy az elnyomó kormányok alatt élő aktivisták védelme. Egyes kriptovaluták magánabbak, mint mások.
A Bitcoin például viszonylag rossz választás az illegális üzleti tevékenység folytatásához online. Mivel a Bitcoin blokkláncának kriminalisztikai elemzése segítette a hatóságokat a bűnözők letartóztatásában és büntetőeljárás alá vonásában. Több magánélet-orientált érme létezik, például a Dash, a Monero vagy a ZCash, amelyeket sokkal nehezebb nyomon követni.
A kriptopénz kritikája
Mivel a kriptovaluták piaci árai a keresleten és a kínálaton alapulnak, az az árfolyam, amellyel egy kriptovaluta más pénznemre cserélhető, nagy mértékben ingadozhat, mivel sok kriptovaluta kialakítása nagyfokú hiányt biztosít. A Bitcoin értékei gyors növekedést és összeomlást tapasztaltak, 2017 decemberében akár Bitcoinonként 19 000 dollárra is felmászott, majd a következő hónapokban körülbelül 7 000 dollárra esett vissza. A kriptopénzeket emiatt néhány közgazdász rövid életű divatnak, vagy spekulatív buboréknak tekinti.
Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin worksAggodalomra ad okot, hogy a kriptovaluták, mint például a Bitcoin, nem gyökereznek anyagi javakban. Néhány kutatás azonban kimutatta, hogy az egyre nagyobb mennyiségű energiát igénylő Bitcoin előállításának költsége közvetlenül összefügg a piaci árral.
A kriptovaluta-blokkláncok rendkívül biztonságosak, de a kriptovaluta-ökoszisztéma egyéb aspektusai, beleértve a cseréket és pénztárcákat, nem mentesek a hackelés fenyegetésétől. A Bitcoin tízéves története során számos online tőzsdén hackelés és lopás történt, néha dollármilliók értékben loptak el „érméket”.
Ennek ellenére sok megfigyelő potenciális előnyöket lát a kriptovalutákban, mint például az érték megőrzésének lehetősége az inflációval szemben és a csere elősegítése. Miközben könnyebben szállítható és felosztható, mint a nemesfémek, és amelyek a központi bankok és kormányok hatásán kívül vannak.
Kriptovaluta vásárlás
Ha az alábbi két váltón (Coinbase / Binance) regisztrálsz erről a linkről még ajándékot is kapsz, ráadásul Bitcoinban!
EZ IS ÉRDEKELHET MÉG:
- Kriptovaluta árfolyamok
- Bitcoin Gold – Az egyik legalulértékeltebb kriptovaluta
- Libra kriptovaluta, ami már Diem?
- Kriptovaluta pénztárca nyitása
- Kriptovaluta árfolyam grafikon
- Napi árfolyam kriptovaluta Top100 lista
- TRON kriptovaluta árfolyam
- Kriptovaluta bányászat otthon